صفحه اصلی > علمی : دستگاه لاک‌ خشک‌ کن UV می‌تواند به DNA آسیب بزند و باعث جهش سلول‌ها شود

دستگاه لاک‌ خشک‌ کن UV می‌تواند به DNA آسیب بزند و باعث جهش سلول‌ها شود

خشک‌ کن

مانیکور ژله‌ای که برای براق‌شدن و شکل‌دادن به ناخن‌ها استفاده می‌شود، در چند سال گذشته بسیار محبوب شده است. بااین‌حال حالا در یک مطالعه جدید نشان داده شده است که تشعشعات خشک‌ کن ناخن UV می‌تواند به DNA آسیب برساند و باعث جهش‌های سرطانزا در سلول‌های انسان شود.

به گزارش یورونیوز، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو در مطالعه جدیدی توضیح داده‌اند که تشعشعات ایجادشده از خشک‌ کن های ناخن فرابنفش (UV) که برای سفت‌کردن ژل استفاده می‌شود، می‌تواند به مواد سلولی و ژنتیکی آسیب برساند؛ به ویژه با ایجاد جهش دائمی در سلول‌های انسانی مرتبط با سرطان.

درحالی‌که آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، UVA (پرتو فرابنفش A) باند پهن (315-400 نانومتر) را به عنوان سرطان‌زا گروه 1 طبقه‌بندی کرده است، UVA هنوز در بسیاری از محصولات تجاری مانند تخت‌های برنزه‌کننده و خشک‌ کنهای ناخن UV استفاده می‌شود

تشخیص سرطان‌زابودن تشعشعات خشک‌ کن ناخن

محققان در مطالعه خود، برای ارزیابی آسیب DNA و جهش سلول‌ها، فرایند تابش آزمایشگاهی نور UV خشک‌ کن ناخن را برای سلول‌های گرفته‌شده از انسان و موش انجام دادند. در طول آزمایش، سلول‌ها یک، دو یا سه‌بار تحت تأثیر تابش قرار گرفتند که مدت زمان هر مواجهه بین 0 تا 20 دقیقه بود.

خشک‌ کن

در تمام آزمایش‌ها، یک تابش 20 دقیقه‌ای منجر به مرگ 20 تا 30 درصد سلول‌ها شد، درحالی‌که سه‌بار قرارگرفتن متوالی در معرض این تابش 20 دقیقه‌ای، بین 65 تا 70 درصد باعث مرگ سلولی شد.

دانشمندان می‌گویند نتایج مطالعه آن‌ها که در ژورنال Nature منتشر شده است، وضعیت جامعی از آسیب DNA و جهش سلولی که پس از استفاده خشک‌ کن های لاک ناخن رخ می‌دهد، ارائه می‌کند. بااین‌حال قبل از اینکه بتوان نتیجه‌گیری قطعی در مورد خطرات مربوط به سرطان داشت، باید تحقیقات بیشتری روی انسان‌ها انجام شود.

برچسب ها :