صفحه اصلی > علمی و سلامت : دلایل بی کیفیت بودن خواب شبانه

دلایل بی کیفیت بودن خواب شبانه

خواب

بیش از ۳۰ درصد مردم از بی‌خوابی مزمن رنج می‌‌برند و تعداد آن‌ها روز به روز در حال افزایش است. ممکن است شما هم جزء این افراد باشید که خواب کافی ندارید و ساعت خوابتان به هم ریخته است. این مشکل شاید از نظر بعضی‌ها اهمیت نداشته باشد اما بسیار مهم است.

دلایل بهم ریختگی خواب شبانه

تشک نامناسب

زمانی که شما از تشک با جنس طبیعی استفاده کنید، محیط اطراف خنک‌تر می‌شود و قابلیت تنفس افزایش پیدا می‌‌کند، زیرا این مواد طبیعی رطوبت را به خودشان جذب می‌‌کنند. از طرفی تشک‌های صنعتی گرما را به دام می‌‌اندازند و همین باعث می‌‌شود که شما هنگام خواب عرق کنید؛ به همین دلیل خواب شبانه‌تان به هم می‌‌ریزد و دچار احساس کلافگی می‌شوید.

روغن‌های گیاهی و طبیعی

بعضی از روغن‌های طبیعی هستند که به آرام کردن شما کمک می‌‌کنند. یکی از آن‌ها روغن لاوندر است اما گاهی اوقات بسیاری از آن‌ها اثر برعکس دارند. به عنوان مثال روغن مرکبات شما را هوشیار می‌کند. پس اگر جزو افرادی هستید که شب‌ها این روغن‌ها را روی بالش استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که همه روغن‌ها مناسب نیستند و روی هورمون‌ها و چرخه خواب اثرگذار هستند و از قبل باید خوب تحقیق کنید.

خواب

مشکلات تیروئیدی

افرادی که به مشکلات تیروئید مبتلا هستند، از آپنه خواب یا خرخر هنگام خواب رنج می‌برند و نفس‌شان می‌گیرد و همین باعث می‌شود که مدام در طول خواب بیدار شوند؛ بنابراین خواب شبانه با کیفیتی ندارند و بعد از بیدار شدن احساس پر انرژی بودن و سرحالی ندارند و مدام خسته هستند. عملکرد نامناسب تیروئید باعث به هم خوردن چرخه و ریتم شبانه‌روزی بدن می‌شود.

کمبود منیزیم

منیزیم یکی از چیز‌هایی است که توانایی خواب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر بدن به اندازه کافی مواد مغذی نداشته باشد، ریلکس کردن برایش سخت می‌شود و در نتیجه ممکن است به مشکلاتی مثل سندروم پای بی‌قرار و مشکلاتی شبیه به آن دچار شود که علت آن هم کمبود منیزیم است. به خاطر همین مکمل‌ها می‌توانند به شما کمک کنند؛ البته به شرطی که پزشک برایتان تجویز کرده باشد.

خواب

گیاهان

باید مراقب باشید که چه گیاهانی را داخل اتاق خواب قرار می‌دهید. بعضی از گیاهان برای انسان سمی هستند. اگر از آسم رنج می‌برید، ممکن است گیاهی که داخل اتاق خود قرار می‌‌دهید، وضعیت شما را بدتر کند زیرا به آن آلرژی دارید و خودتان خبر ندارید؛ همچنین قارچ‌ها و باکتری‌های موجود در خاک هم آسیب زننده هستند و ممکن است کیفیت‌ خواب را پایین بیاورند.

سندروم پای بیقرار

این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه ساق پا اتفاق می‌افتد ولی می‌تواند در هر جای اندام تحتانی از مچ پا گرفته تا ران و حتی ندرتاً در دست‌ها و شکم نیز احساس شود. این احساس معمولاً وقتی رخ می‌دهد که بیمار دراز می‌کشد، یا برای مدت طولانی می‌نشیند. فردی که دچار این حالت می‌شود به ناچار پای خود را حرکت می‌دهد. حرکت پاها، راه رفتن، مالش یا ماساژ پاها یا خم کردن زانوها به‌طور موقت تا حدی علایم را کاهش می‌دهد و عدم تحرک و استراحت، سبب تشدید علائم بیماری می‌شود.

این سندروم باعث ایجاد پرش در قسمت ساق پا می‌شود و یک حس ناخوشایند و ناراحت‌کننده را ایجاد می‌‌کند که شما را از خوابیدن باز می‌‌دارد و مدام می‌‌خواهید پای خود را تکان دهید. ممکن است با آن احساساتی مانند گزگز کردن یا سوزش را هم داشته باشید که البته شدت آن در افراد مختلف متفاوت است و معمولا در دهه پنجاه سالگی بیشتر اتفاق می‌افتد. این سندروم می‌تواند عاملی برای برهم زدن چرخه خواب باشد.

خواب با وجود گرمای زیاد

در هنگام خواب دمای بدن افت می‌کند. در این زمان سیگنال‌های خوابیدن به اعضای بدن ارسال می‌شود. اگر دستگاه گرم کننده‌ای داخل اتاق باشد یا هوا بیش‌از حد گرم باشد بدن نمی‌تواند بفهمد که وقت خواب است. همچنین این دستگا‌ها مونوکسید کربن زیادی تولید می‌کنند و سلامتی و خواب را دچار مشکل می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم کمی محیط اتاق را خنک نگه‌دارید.

برچسب ها :