صفحه اصلی > اطلاعات عمومی و سلامت : آیا زیاده روی در مصرف زیره سبز خطرناک است ؟

آیا زیاده روی در مصرف زیره سبز خطرناک است ؟

زیره سبز

زیاده روی در مصرف زیره

زیره سبز علاوه بر عطر و طعم خوبش دنیایی از فواید دارویی درمانی را در دل خود گنجانده است که تقریبا همه ما به آن‌ها نیاز داریم، فوایدی مثل رفع انواع مشکلات گوارشی از قبیل کولیک، قلنج، نفخ، سو هاضمه و غیره. با تمام این اوصاف مانند هر گیاه و داروی دیگر زیره نیز می‌تواند در صورت مصرف بیش از حد عوارضی را به دنبال داشته باشد که در ادامه تعدادی از این عوارض جانبی احتمالی را خواهیم آورد.

آروغ زدن

چنانچه می‌دانید اثر ضد نفخ زیره می‌تواند موجب بروز آروغ شود و زیاده روی در مصرف آن منجربه افزایش این حالت و ایجاد ناراحتی شود. دلیل آروغ زدن در اکثر موارد به موجب ورود هوا به همراه غذا یا نوشیدنی به معده است برای همین گاز روده و معده از طریق دهان خارج می‌گردد که اگر بیش از حد نرمال اتفاق بیفتد ممکن است سبب خجالت زدگی شود!

آسیب کبدی

روغن موجود در دانه زیره بسیار فرار و به شدت ناپایدار است و مصرف بیش از اندازه زیره در دوره زمانی طولانی مدت می‌تواند سبب آسیب به کبد و کلیه‌ها شود. توصیه می‌شود که حد تعادل در مصرف را ​​حفظ کنید.

سقط جنین

دانه زیره ممکن است تأثیر نامطلوب بر روی زنان باردار داشته باشد؛ یکی از عوارض زیاده روی در مصرف زیره سبز ایجاد مشکل در دوران بارداری است که در شدیدترین حالت ممکن منجربه زایمان زودرس یا سقط جنین می‌شود بنابراین خانم‌های باردار مثل هر ماده غذایی دیگر باید مصرف زیره را نیز تنها با دستور و اجازه  پزشک متخصص خود در برنامه  غذایی خود بگنجانند.

زیره سبز

اثرات تشدید خواب و اعتیاد آور

دانه زیره نیز به دارا بودن خاصیت مواد مخدر معروف است بنابراین، در مصرف آن احتیاط را رعایت کنید. به دلیل همین خاصیت نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چراکه منجر به مه یا همان مشکلات ذهنی، خواب آلودگی و حالت تهوع می‌شود.

قاعدگی سنگین زنان و پریودهای سخت

مصرف مقادیر زیاد از دانه زیره منجر به خونریزی شدید در دوران قاعدگی می‌گردد برای همین جدا توصیه می‌شود در این دوران با احتیاط مصرف شود.

سوزش سر دل

دانه‌های زیره به دلیل خاصیت تسکین مشکلات گوارشی شناخته شده است، اما زیاده روی در مصرف آن می‌تواند عامل یکی از شایع‌ترین مشکلات گوارشی، سوزش سر دل نیز باشد که در این بین سوزش سر دل از شایع‌ترین مشکلاتی است که ممکن است با مصرف بیش از اندازه زیره بروز کند.

نکته

گفتیم که زیره دارای خواص درمانی بی‌نظیری است اما مثل تمامی مواد طبیعی موجود در طبیعت مصرف مداوم و بی‌رویه آن عوارض جانبی به دنبال خواهند داشت پس طبق قانون همیشگی مصرف باید اعتدال را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

 

برچسب ها :